KAMERA

Çalınan, kaybolan MacBook ve Mac’leri çevrim dışı bulma

Macbook macOS catalinaMacbook macOS catalina
macOS Catalina ile beraber Mac’ler yeni yeteneklere kavuştu. Ancak özellikle MacBook sahiplerinin kullanması gereken bir özellik bulunuyor.

macOS Catalina güncellemesi nihayet MacBook ve Mac modelleri ile buluşurken cihazlar da Arcade’den Fotoğraflar’a pek çok alanda yeniliklere kavuştu. Ancak onlardan biri özellikle tüm mac kullanıcıları için önem taşıyor. “iPhone’umu Bul” uygulaması iOS 13 ile iPhone’larda, iPadOS ile iPad’lerde değişerek sadece “Bul” uygulamasına dönüşmüştü. Bu sistemde elbette Mac modelleri de kendine yer buluyor. Ancak iOS 13, iPadOS ve macOS Catalina ile beraber Bul uygulamasının işlevi değişiyor. Çünkü artık cihaz çevrim dışı olsa dahi konumunu bulmak mümkün oluyor. iPhone modellerinde genellikle SIM kartı takılı olduğu için cihaz çalınma durumunda dahi internete bağlı olabiliyor. Ancak MacBook’unuz çalınırsa ne yapacaksınız?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone Bul uygulaması

MacBook ve diğer Mac modellerini çevrim dışı bulma

Yeni işletim sistemleriyle beraber değişen Bul uygulaması çevrim dışı bilgiyi doğrudan diğer Apple kullanıcılarından alıyor. Cihazınız Wi-Fi veya hücresel veriye bağlı değilse Bluetooth sinyalleriyle bulunabiliyor. Yakınlardaki diğer Apple kullanıcılarının cihazları sizin Wi-Fi ya da hücresel veriye bağlı olmayan cihazınızın varlığını fark edebiliyor. Bu kişilerin konumları sizinle paylaşılmıyor ancak cihazınızın bulunduğu bölge Bul uygulamasında gösterilebiliyor.
macOS Cataline Bul
Bu özelliği kullanmak için öncelikle Apple kimliğinizin cihazda her daim açık olduğundan emin olun. Özelliği açmak içinse MacBook ve Mac’lerde Sistem tercihleri > Güvenlilik ve Gizlilik > Konum Servisleri adımlarını takip etmeniz gerek. Ekranın sol alt tarafında yer alan “Değişiklik yapmak için kilidi tıklayın” seçenğiyle kilidi açarsanız burada Bul uygulamasına konum servisleri için izin verebilirsiniz.

Cihazınızın kaybolması durumunda iPhone veya iPad’inizdeki Bul uygulamasından nerede olduğuna bakabilir, cihazınıza yaklaştığınızda ses çıkarmasını sağlayabilir, cihazınızı kilitleyebilirsiniz. Cihazınızı geri almanın hiçbir yolu yoksa kişisel verilerinizin korunumu için yine Bul uygulamasından cihazınızdaki verileri silebileceğinizi belirtelim.

İlginizi çekebilir

iPhone 11 Pro için geliştirilen kılıf tasarımı

KONU KAYNAĞI

Kayıt olun ve haberdar olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!