KAMERA

Continental Lightfield ile üç boyutlu göstergeler için önemli gelişme

Continental Lightfield


Continental, Silikon Vadisi şirketlerinden Leia ile yapılan işbirliği sonucu geliştirdiği Lightfield teknolojisi sayesinde, sürücüler ve araçtaki yolcular için gözlük kullanmayı gerektirmeyen bir 3D deneyimi sunuyor.

Otomobillerdeki göstergeler ve multimedya ekranları son yıllarda büyük bir değişim geçirdi. Ancak asıl değişim önümüzdeki yıllarda gerçekleşecek gibi görünüyor. 2022 yılında seri üretim olarak sunulacak Continental Lightfield teknolojisi araç içindeki gösterge ve ekranları üç boyutlu hale getirecek. Continental ve Leila’nın birlikte geliştirdiği Natural 3D Lightfield Instrument Cluster olarak adlandırılan bu teknoloji, araçlardaki insan-makine etkileşiminin tasarımında evrimsel bir adım olarak gösteriliyor.

Lightfield-02
Lightfiled-03

Continental Lightfield hakkında ilk bilgiler

Continental’in doğal 3D ekranındaki Lightfield teknolojisi, bir kafa izleme kamerasına ihtiyaç duymuyor. Dahası, ön ve arka koltuklardaki yolcular da aynı 3D görüntüyü oturdukları konumlardan rahatlıkla görebiliyorlar. Üretilen 3D görüntü, aynı nesnenin sekiz bakış açısından oluşuyor. Üç boyutlu görüntünün açısı her yolcunun konumuna göre değişiyor. Bu teknolojide ışık kırılmıyor, bunun yerine 3D efektini elde etmek için bükülüp yönlendiriliyor. Leia’nın DLB™ (Difraktif Işık Sahası Arkadan Aydınlatma) teknolojisini içeren yeni 3D Lightfield uygulamasının, güneş ışığı doğrudan üzerine geldiğinde dahi kristal berraklığında bir görüntü sunduğu açıklanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni ekranın Lightfield projeksiyonu için birçok olası senaryo olduğu belirtiliyor. Mesela; üç boyutlu panelde sürücü asistanı sisteminden gelen uyarılar gösterilebilecek. Ekranın önünde kırmızı renkte parlayan bir dur işareti, navigasyon sisteminde görünen sıra sıra evler, araç üreticisinin logosunun gösterge tablosunun önünde havada dönmesi gibi üç boyutlu efektler Lightfield teknolojisiyle mümkün olacak. Bu yeni teknoloji, sürücünün araçla etkileşimini daha rahat ve sezgisel hale getirerek, bilgilerin sürücüye gerçek zamanlı ve güvenli bir şekilde sunulmasını sağlayacak. Ayrıca ön ve arka koltuklardaki yolcuların da 3D deneyimini sürücü ile paylaşmalarına olanak tanınacak.

KONU KAYNAĞI

Kayıt olun ve haberdar olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!