KAMERA

Huawei yasağı Game of Thrones finalini vurdu

Huawei yasağı Game of Thrones finalini vurduHuawei yasağı Game of Thrones finalini vurdu
Huawei ve Amerika arasındaki ticaret krizine Çin’den de tepkiler gelmeye başladı. Ticaret savaşında Çin ilk hamleyi Game of Thrones ile yaptı.

Amerika hükümetinin Huawei ve iş ortaklarının bir kısmını kara listeye almasıyla beraber patlak veren ticaret savaşı, Game of Thrones finalinden daha heyecanlı ilerliyor. Huawei’yi “Çin hükümeti için casuslukla” suçlayan Amerika Başkanı Donald Trump’ın aldığı kararlar sonucu, Çinli üreticinin Amerikalı şirketlerden donanım ve yazılım alması kısıtlandı. Yeni karar gereği Huawei’nin bu alışverişi yapabilmesi için hükümet onayı gerekiyor. Google’ın gelecek cihazlar için Android desteğini kestiği süreçte, Intel ve Qualcomm gibi önemli donanım firmaları da donanım satışının yapılmayacağını açıkladı. Amerika ve Huawei arasındaki kriz ise Amerika ve Çin arasındaki gerilimi hiç olmadığı kadar tırmandırıyor. Çin’in tüm bu karmaşaya ilk tepkilerinden biri Game of Thrones’un finaliyle oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çin, Game of Thrones finalinin yayınını yasakladı

HBO’nun popüler serisinin yayın hakları Çin’de Tencent Video‘da bulunuyor. Ancak 20 Mayıs Pazartesi sabahı, dizinin final bölümünü yayınlaması gereken Tencent Video ne yazık ki bu yayını gerçekleştiremedi. Bunun yerine servis izleyicilere “iletim ortamından kaynaklanan sorunlar” yaşadıkları için dizinin uygun olmadığına yönelik bir mesaj yayınladı. HBO ise bu sıkıntının Amerika ve Çin arasındaki ticaret savaşından kaynaklandığına inanıyor.

Tencent, sorunun bir tür teknik aksaklıktan kaynaklandığını iddia etse de HBO bu iddiayı kabul etmiyor. HBO’nun CNN‘e verdiği açıklamada “içerik erişimine ilişkin herhangi bir sorun olmadığı” dile getiriliyor. WSJ‘ın haberine göre ise Çin hükümeti tarafından bölümün yayınına kısıt getirilmesi söz konusu. Tencent izleyicilere yayın tarihi ve günü konusunda bilgi verileceğini kaydederken, HBO, Game of Thrones finalinin yayınına ilişkin net bir açıklama edinemediğine değiniyor.

İlginizi çekebilir

8. sezon 7. bölüm olarak yayınlanacak belgeselin fragmanı

KONU KAYNAĞI

Kayıt olun ve haberdar olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!