teknoloji-haberleri

Rusya’nın “yerli yazılım” kararına Apple tarafından ilk tepki!

Apple Rusya Vladimir PutinApple Rusya Vladimir Putin
Rusya, teknoloji dünyasında ses getiren bir döneme başlıyor. Vladimir Putin tarafından onaylanan bu yeni döneme Apple tarafından ilk cevap geldi.


Rusya, Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından onaylanan yeni mevzuat çerçevesinde akıllı telefon, bilgisayar ve akıllı televizyonların yerli yazılımlar ile gelmesini zorunlu kılıyor. 1 Temmuz 2020’den itibaren devreye alınacak bu yeni süreç ile Rusya, yerli geliştiricilerin / internet ya da teknoloji şirketlerinin dev teknoloji şirketleriyle olan rekabetini artırmak istiyor. Ancak bu durum başta Apple olmak üzere birçok teknoloji devinden büyük tepki çekmiş durumda. Burada özellikle Apple’ın süreçten hiç hoşnut olmadığı görülüyor. Şirket öğrenildiği kadarıyla yeni dönem hakkında “Apple ekosistemine üçüncü parti uygulamaları zorunlu olarak ekleme odağında alınan bu karar, “jailbreak” işlemine eşdeğer olacaktır. Bu durum büyük bir güvenlik tehdidi oluşturacaktır ve şirketimiz bu riske alamaz” diyor. Biliyorsunuz Apple’ın modelleri “jailbreak” ile kırılarak Android kadar açık hale getirilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple bu karara uymak zorunda

Evet firma Rusya’da satış yapabilmek adına gelecek modellerinde bu kurala diğer firmalar gibi uymak zorunda. Rusya pazarını kaybetmeyi göze alamaz denilen teknoloji devi, yukarıda da dediğimiz gibi yine de süreçten hiç hoşnut değil. Ayrıca şu an sürecin tam olarak nasıl işleyeceği ya da sınırları bilinmiyor. Sistemlere ön yüklü olarak gelecek bu Rus yapımı uygulamaların “kullanıcıları gizli takip” gibi amaçlar taşıyabileceği yönünde büyük endişeler bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın yeni reklam filmi

KONU KAYNAĞI

Kayıt olun ve haberdar olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!